Grób ? nisza wykopana w ziemi (grób ziemny), wykuta w skale (grób skalny) lub fragment groty (katakumby), w którym podczas pochówku składane są szczątki zmarłego. W niektórych kulturach do grobu chowa się ciało, w innych umieszcza się tam skremowane prochy..Groby oznaczane są czasami symbolami religijnymi bądź wytworami sztuki mającymi określać rangę zmarłego.
W wielu kulturach nad grobem wznosi się nagrobki.
W niektórych religiach groby nie istnieją.W innych otacza się je szczególną czcią uważając za świętość.
Wierni na grobach liderów religijnych budują czasami świątynie. W niektórych kulturach do grobów oprócz ciał składane są zwierzęta lub inne przedmioty mające służyć zmarłemu w zaświatach.Pojawiają się też niezależne groby zwierząt.Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Gr%C3%B3bCzy przyda nam się pomoc podczas pogrzebu?
mowy pogrzebowe Ceremonie pogrzebowe nie należą do przyjemnych spotkań i każdy z nas woli unikać konieczności pojawiania się na nich.Często jednak jest to niemożliwe, a jeszcze gorzej jest, gdy to my sami musimy zająć się organizacją takiego spotkania.Wiąże się z tym wiele kwestii, dlatego nikt z nas nie podejmuje się organizowania takich wydarzeń w pojedynkę.Zawsze powinniśmy w takiej sytuacji mieć odpowiednie wsparcie i pomoc doświadczonych osób, które zadbają o to, by wszystko przebiegało bez żadnych problemów.Stosownych firm jest obecnie bardzo wiele, więc wystarczy jedynie dobrze się rozejrzeć i wybrać taką, która sprawdzi się najlepiej.
Warto dokładnie przeanalizować wszystkie opcje.Grób skrzynkowy
Historia i prehistoria Grób skrzynkowy na stanowisku archeologicznym wchodzącym w obszar chroniony ścieżki lichenologiczno-kulturowej w Leśnie Ludy zajmujące tereny obecnej Polski, podobnie jak i w innych częściach Europy przed wiekiem X wznosiły najczęściej groby megalityczne, skrzynkowe, komorowe, kurhany lub w formie kamiennych kręgów.Znaczna liczba zachowanych kurhanów (wznoszonych w okresie II-III w. n.e. przez Gotów) znajduje się obecnie w pobliżu miejscowości Odry, Leśno czy Węsiory.Złożenia ciała lub prochów zmarłego do grobu poprzedzały stosowne dla danego okresu obrzędy pogrzebowe. Inne podziały wyróżniają groby: całopalne, ciałopalne, szkieletowe, szybowy i inne. Wraz z przyjęciem w roku 966 chrześcijaństwa w Polsce pojawiły się nowe formy pochówku.
Symbolem oznaczającym grób stał się niewielki kopiec, na którym umieszczany jest krzyż.W czasach nowożytnych przyjęło się oznaczanie grobu płytą nagrobkową, najczęściej z imieniem i nazwiskiem osoby zmarłej, a także z datą jej narodzin i śmierci.
Z kultury greckiej zapożyczony został zwyczaj umieszczania na nagrobkach krótkich utworów poetyckich (epitafiów) mających przypomnieć żywym o losach zmarłego. Cmentarze stały się w XIX wieku szczególnie ważnym miejscem w Polskiej kulturze.Tradycja powstań skłaniała do okazywania patriotycznego przywiązania do ich zmarłych ofiar.Groby stały się ważnym miejscem publicznej manifestacji poglądów Polaków. Bardzo liczna diaspora żydowska w Polsce przez stulecia otaczała czcią groby swoich przodków. Na cmentarzach żydowskich oznaczano je macewami oraz dziełami judaistycznej sztuki sakralnej.Po holokauście groby żydowskie popadły w zapomnienie i wiele z nich zostało zniszczonych.Po roku 1989 organizacje z Izraela prowadzą działania na rzecz odrestaurowania grobów ich przodków na terenie RP.Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Gr%C3%B3b