Budowa koparkoładowarki Podstawowe zespoły koparkoładowarki to: podwozie, nadwozie, układy robocze. Podwozie Podwozie stanowi rama spoczywająca na dwóch mostach napędowych.
Most przedni skrętny zamocowany jest wahliwie do ramy, tylny zaś sztywnie.
Zapewnia to uzyskanie poprzecznego przechyłu mostu przedniego i utrzymanie stałego kontaktu kół z podłożem. Nadwozie Nadwozie składa się z kabiny operatora zamontowanej do ramy, maski silnika, błotników i podestów roboczych, zbiorników oleju i paliwa. W kabinie znajdują się dźwignie sterujące osprzętem roboczym, kierownica do sterowania maszyną, pulpity ze wskaźnikami do kontroli prawidłowej pracy i przyciski.Zabezpiecza go także przed spadającymi przedmiotami. Układy robocze Układy robocze, ładowarkowy i koparkowy, zapewniają wysoką trwałość i niezawodność działania.
Ładowarkowy układ roboczy umożliwia osiąganie optymalnych kątów wysypu w całym zakresie pracy układu.
Podział ze względu na budowę ładowarki łyżkowe gąsienicowe - na ciągniku gąsienicowym, stosowane najczęściej w kamieniołomach ładowarki łyżkowe kołowe (najczęściej stosowane) - na ciągniku kołowym nieprzegubowe - jednoczęściowe podwozie i dwa skrętne koła przegubowe - dwuczęściowe podwozie (część przednia i tylna) połączone przegubem, to rozwiązanie jest współcześnie najczęściej stosowane ze względu na przeznaczenie naziemne kopalniane ze względu na sposób pracy czołowe - łyżka umieszczona z przodu maszyny, możliwości ruchu łyżką tylko w jednej płaszczyźnie obrotowe - łyżka wraz z wysięgnikiem umieszczona na obrotowej platformie, umożliwia to wysypywanie ładunku na bok bez potrzeby obracania i przejazdu całej maszyny z łyżką wychylną na bok z wyładunkiem zasięrzutnym - możliwości ruchu łyżki tylko w jednej płaszczyźnie od czoła pojazdu, aż do tyłu, stosowane kiedyś w kopalniach i budownictwie Budowa narzędzie robocze łyżka (różne typy łyżek, łyżka klapowa) uchwyt do dłużnic hak chwytak zbiornik do betonu wysięgnik z układem podnoszenia układ podnoszenia trójczłonowy i łyżki trójczłonowy układ podnoszenia trójczłonowy i łyżki czteroczłonowy układ podnoszenia czteroczłonowy z równoległobokiem (prostowodny) - umożliwia utrzymanie łyżki przy stałym kącie względem poziomu przy różnym położeniu wysięgnika Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%81adowarka_%C5%82y%C5%BCkowa.