Dla każdego, kto prowadzi firmę i zatrudnia pracowników, bezpieczeństwo i higiena pracy powinny być szczególnie ważne.

Powszechnie nazywane bhp to zarówno zbiór zasad dotyczących bezpieczeństwa i higienicznego wykonywania pracy, ale tez dziedzina wiedzy, która zajmuje się kształtowaniem prawidłowych warunków pracy.

Dotyczy to ergonomii, medycyny i psychologii pracy, a także technicznego bezpieczeństwa.
Kodeks pracy, zawierając zbiór zasad i wymagań odnośnie bezpiecznej pracy - narzuca pracodawcy m.in.
konieczność przeprowadzenia pracownikowi szkolenia bhp już na początku zatrudnienia.

Jest to szkolenie wstępne, w ramach którego odbywa się instruktaż ogólny i stanowiskowy.

Później, w trakcie zatrudnienia, pracownik musi uczestniczyć w szkoleniach okresowych.

W niewielkich zakładach pracodawcy czasami sami czuwają nad bezpieczeństwem personelu, a niekiedy zatrudniają do tego celu wykwalifikowanych specjalistów.

Możliwe jest też zatrudnienie zewnętrznej firmy, czyli outsourcing bhp.
Jest to wygodne rozwiązanie, ponieważ pozwala na przekazanie przez pracodawcę zarówno odpowiedzialności za stworzenie i utrzymanie higienicznych warunków pracy, jak i kontroli nad przestrzeganiem przez pracowników zasad bezpieczeństwa w trakcie zatrudnienia.Na co dzień pracuje w dużej korporacji, która zajmuje się produkcją tłumików do samochodów i motocykli. Jest to duża firma, która przyjmuje około 2 tys. osób. Im więcej ludzi, tym większe prawdopodobieństwo wypadku.
Tym bardziej jeśli mamy do czynienia z produkcją czy też logistyką.
A więc BHP odgrywa bardzo ważną rolę.
Logistyk, który porusza się na wózku widłowym ma ograniczony punkt widzenia.
Zasłaniają mu dwa maszty, przez które mało co widzi, dlatego tak ważne jest dla pieszych, którzy poruszają się po halach, aby zaczekać aż przejedzie wózek widłowy - tak jest bezpieczniej.

Chyba że nas przepuści.

Należy również przechodzić tylko i wyłącznie w miejscach ku temu wyznaczonych.

Warto, aby pracownicy tak dużych korporacji zdawali sobie sprawę z zagrożeń, które na nich czekają, dlatego ważne są szkolenia bhp.
Uczestniczenie w takich szkoleniach jest obowiązkowe.
Takie szkolenia przeprowadzają wykwalifikowane osoby, które siedzą w temacie bhp przez cały czas.
Są na bieżąco z różnorakimi nowinkami oraz zwracają sporą uwagę na outsourcing bhp.Szkolenia BHP dzieli się na dwie kategorie.

Pierwsza z nich to szkolenia wstępne.

Każdy pracownik zatrudniony w nowym miejscu pracy musi odbyć takie szkolenie, dzięki czemu dowie się jak powinien zachowywać się bezpiecznie na danym stanowisku.
Wydawać by się to mogło oczywiste, jednak tak nie jest. Warto jednak przypomnieć sobie takie zasady, że na placu budowy obowiązkowo należy nosić kask na głowie oraz odpowiednie obuwie.

Na magazynie należy uważać na swoje kończyny a pewne urządzenia mogą być prowadzone tylko i wyłącznie przez osoby z uprawnieniami.

Oczywiście jest to przykład, ponieważ każda grupa pracownicza ma zagadnienia odnoszące się do jego stanowiska. Co kilka lat będąc nadal na tym samym stanowisku pracy należy odbywać szkolenia okresowe o których musi pamiętać sam właściwel firmy lub też księgowa, która zajmuje się kontrolowaniem papierów.

Przy czym należy pamiętać, że outsourcing BHP skierowany jest również do kadry zarządzającej zajmującej wysokie stanowiska w różnych firmach.Czy outsourcing bhp będzie nam potrzebny? Jak najbardziej.

Każdy pracownik musi zapisać się na takie szkolenia, ponieważ jest to obowiązek w momencie podejmowania nowej pracy.

Właściwie należy powiedzieć, że to każdy pracodawca odpowiedzialny jest za szkolenia BHP swoich ludzi.

Nie tylko tych nowo zatrudnionych ale również tych, którzy już od dawna pracują w jego zakładzie.

Co kilka lat należy zapisać swoich ludzi na takie szkolenie aby mogli sobie oni przypomnieć, jak powinna wyglądać bezpieczna i higieniczna praca.

Takie szkolenia odbywają się na terenie zakładu pracy lub też w innym miejscu.

Najczęściej jednak odbywają się one w obrębie danego miasta aby żaden pracownik nie miał problemu z dotarciem na nie.

Jeżeli pracodawca nie umożliwi pracownikowi dotarcie na takie szkolenie (nawet jeżeli będzie odbywało się ono w tym samym mieście) to winny będzie pracodawca a nie pracownik i to on może za to odpowiadać.

Warto wiedzieć, że tego rodzaju szkolenia są obowiązkowe i mogą być przeprowadzane kontrole.Jeszcze do niedawna należało osobiście udać się na szkolenia BHP organizowane w zakładzie pracy lub też w innym, wyznaczonym do tego miejscu.

Obecnie jednak sprawa ma się zupełnie inaczej a oferta szkoleń BHP poszerzyła się również o możliwość nauki przez internet.

Outsourcing BHP online jest czymś, czego i tak należy solidnie dopilnować, ponieważ wszystko będzie dokładnie sprawdzone.

Ktoś może pomyśleć, że skoro ma do wyboru możliwość odbycia takiego szkolenia w sieci, to nie będzie musiał nic z tym robić.

Nic bardziej mylnego - w szczególności, że na zakończenie takiego szkolenia będzie trzeba zdać egzamin, który będzie poświadczeniem, że takie szkolenie się odbyło.

Jeżeli ktoś tego egzaminu nie zda może nie zostać dopuszczony do wykonywania swoich codziennych obowiązków.

Warto więc poświęcić te kilka godzin (tak, niestety nie jest to krótkie szkolenie) aby móc ze spokojem wykonywać obowiązki i oczywiście móc cieszyć się osiąganymi zarobkami.
Szkolenia online oferowane jest przez wiele firm.kursy bhp onlinekursy bhp online .
Dodane: 08-02-2020 09:43

Widok do druku:

kursy bhp online